Scrapbook

23. února 2010 v 17:38 |  TROCHA TEORIE
Scrap znamená anglicky výstřižek. Scrapbook je tedy album vytvořené z fotografií, barevných papírů a různých doplňků, které tak umocňují jeho celkovou atmosféru.
Tolik oficiálně. Ve skutečnosti je to fantastické tvoření nejen albumů, ale i samostatných obrázků, přáníček, minialbůmků, kalendářů, třeba i záložek do knih a krabiček, visaček na dárky, přebalů knih, čokolád i CD... prostě možností je mnoho. Jde hlavně o fantazii a o schopnost upotřebit neupotřebitelné - všelijaké zbytky barevných i potištěných papírů, obrázky, knoflíky, korálky, stužky, ale i kancelářské sponky, nášivky z oblečení, používají se patenty, svorky, průchodky, do papírů a fotek se dělají dírky, všechno se to stříhá, trhá, lepí přes sebe a na sebe, tvoří se průhledné kapsičky na drobnosti či tajná psaníčka, na suché kytky či peříčko...prostě čím je kdo nápaditější a tvořivější, tím lépe. V podstatě jsou to jakési koláže, v případě mnohých dokonalá výtvarná dílka. Na netu se dají najít neskutečně krásné věci od lidí, kteří se scrapbookem zabývají pilně, intenzivně a již mnoho let. ( www.scrapbook.com, www.twopeasinabucket.com )
Základem je papír a obvykle fotografie. Scrapbook se dá pochopitelně dělat i digitálně a možnosti jsou neomezené, ale já osobně potřebuji ten kontakt s materiálem, papíry si osahat, fotku třeba rozstříhat ...upatlat se lepidlem a zmalovat barvami :-)
V cizině, zejména v Americe, je scrapbook velkým hitem a kreativci tam chodí nakupovat vše potřebné do specializovaných obchodů. Nakupují nejen různé druhy a formáty papírů, pauzáků, čtvrtek, samolepky, písmenka, albumy, atd, ale rovnou celé sady na tvoření třeba vánočních stránek, stránek z dovolené, nebo k narození kluka či holčičky. V sadě bývají nejen papíry, ale i různá razítka, samolepky, kapsičky, rámečky...Taktéž na západ od našich hranic je trh zásoben poměrně dobře, mám zkušenost z Francie. Stačilo zajít do obchodu s výtvarnými potřebami, či jen do oddělení papírnictví v nákupním centru. Oči přecházejí, srdce plesá a peněženka se třese:-)) ( www.stamperia.com, www.imagine.eu )
U nás je situace trochu jiná. Zatím existuje jen málo možností, jak si obstarat originální materiály pro scrapbook, ale jde to. Rok co rok je situace lepší a lepší. Když jsem se scrapbookem začínala, existoval jen jeden specializovaný internetový obchod, dnes jich je několik a už vím, že není ani problém objednávat si zboží přes internet i ze zahraničí. Chce to jediné - mít dost peněz :-)
Když jich není tolik, a nebo jsou i jiné priority, pak je třeba mít fantazii, čas a zručné ruce.
O co menší máme možnosti, o to jsme vynalézavější :-)

Děkuji za vaši návštěvu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obsah těchto stránek včetně všech obrázků podléhá platným zákonům o autorských právech. Všechny materiály jsou určeny pouze k prohlížení. Ctěte prosím autorská práva. K použití textů, částí textů a obrázků je třeba mít souhlas autorky těchto stránek.

Copyright © 2010 GABRETA