O barvách

19. března 2010 v 9:34 |  TROCHA TEORIE
Barvy jsou v našem životě hodně důležité. Vypovídají o nás, a kdo se v barvách vyzná, dovede si o nás leccos přečíst jen tím, jak se oblékáme a jakými barvami se obklopujeme. Barvy mají vliv na naši psychiku a chtíc nechtíc se i to odráží v našem životě. I když jsme hodně ovlivněni módou, náklonnost k barvám máme nějak vnitřně v sobě.
80 procent každodenního přísunu informací přijímáme prostřednictvím zraku a z nich opět 80 procent nám zprostředkují barvy.
Barvy jsou to první, co naše oko vnímá, když se podívá na scrapbookovou stránku. Pak si teprve všímá fotografií, kompozice, ozdob. Z toho plyne, že barvy jsou nejen v našem životě, ale ve scrapbooku dosti důležité :-)
Černá barva je moderní, může vyjadřovat smutek, eleganci nebo touhu se odlišovat ( ano, ano a černá barva zeštíhluje :-) ), černá je tajemná a elegantní. Vedle černé barvy každá další barva více vynikne, to platí v umění i v odívání.
černáBílá barva je barvou světla. Každá jiná barva přidáním bílé získá- je jasnější, jemnější, lehčí. Bílá evokuje něco nedosažitelného, nevysvětlitelného. Je symbolem pravdy, čistoty, nevinnosti. Ale bílé vybavení místností a oblečení v bílé barvě vypadají až sterilně.
bíláŠedá má celou řadu odstínů. Světlá, blíže k bílé, působí lehce, tmavá usedle, plně a klidně. Ten, kdo se obléká do světle šedé se rád trochu maskuje, tmavě šedé oblečení signalizuje citlivost, touhu po jistotě a harmonii. Je to barva neutrální, ladící se všemi, zrovna tak jako lidé, kteří nehodlají vybočovat.
šedá
Červená barva je nejaktivnější, nejatraktivnější, poutající na sebe pozornost. Vyjadřuje teplo, pohodu a šarm. Má mnoho odstínů. Purpurová znamená sílu, tradici, bohatství, moc a důstojnost. Fialová je smyslná a svůdná, teplá burgundská červená a rezavá působí teplým, uklidňujícím dojmem.
vínová
Růžová evokuje sladkost, plachost a péči. Je symbolem panenství, jarních květů, miminek, dětství a mládí.
růžováModrá vytváří klidnou a uvolněnou atmosféru. Vzbuzuje dojem dovolené, evokuje zralost, která pramení ve vzpomínkách z dětství. Vyvolává dojem pasivity, klidu, odtažitosti, ale také chladu, vláhy, čistoty, touhy, snění a melancholie. Světle modrá je méně nápadná, podněcuje ke snění. Tyrkysová v sobě ukrývá sílu a představu vnitřního, ovládaného ohně, evokuje vodu, led, čistou, neosobnost. Indigová je barva džín, nezkrotného mládí, trochu revolty, trochu klidu. Vyberte si ;-)
modrá
Žlutá je komunikativní barva, živá a nápadná, pro většinu lidí až příliš. Symbolizuje touhu po změně, potřebu uplatnit se. Je symbolem slunce, tepla, veselí, lehkosti, zvědavosti, nervozity. Světle žlutá je mladá, živá, extrovertní, zlatožlutá je aktivní, povzbuzující, signalizující dobrou náladu, otevřenost, sdílnost. Žlutočervená budí dojem veselí a spokojenosti, žlutohnědá, jantarová a medová jsou barvy teplé, požitkářské a mazlivé.
žlutá
Zelená je život, růst, blahodárně působí na lidskou psychiku. Evokuje louku, les, trávu, dovolenou, odpočinek. Světle zelená působí povzbudivě, přirozeně a teple, modrozelená vyjadřuje sílu, tvrdohlavost a pýchu. Jedlově zelená je vážná, sebevědomá a značí i touhu po seberealizaci.
zelená
Oranžová barva signalizuje něco vzrušujícího, nového, přímost, sdílnost, aktivitu, otevřenost a velkorysost. Je to barva ohně, krbu, zralosti a sklizně. oranžová
Fialová je nejtajemnější barva. Mísí se v ní červená a modrá- oheň a chlad. Fialová barva je barvou magie, kouzel a mystiky. Tmavě fialová signalizuje tajemství, smutek, ponoření se do sebe sama. Světle fialová - lila - evokuje něhu, sladkost, intimitu, ale také osamělost.
Hnědá je velmi rozšířená barva, má mnoho společného s příjemnostmi života, s jídlem, pitím, požitkářstvím.
Hnědá je země, půda, evokuje stabilitu, solidní jistotu, chuť, vyzrálost, solidní původ. Pro většinu lidí je znakem pohodlí a pohostinnosti.
hnědáKdysi jsem dělala mezi svými kolegyněmi na scrapbook.cz takovou anketu, kdy jsem se ptala na oblíbené barvy. Většina se přihlásila k hnědé, zelené a oranžové :-)

Děkuji za vaši návštěvu :-)
 


Komentáře

1 Kiarka Kiarka | 19. března 2010 v 18:55 | Reagovat

Téééda Hani, tolik tvých krásných stránek pohromadě najednou....některé z nich jsou nezapomenutelné a stále hodné velkého obdivu...článek je super...asi budu nakukovat při výběru papírů na stránku...to napoví a nakopne :-)

2 coquelicot coquelicot | E-mail | Web | 19. března 2010 v 21:48 | Reagovat

Super jolie ces pages!
very nice

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obsah těchto stránek včetně všech obrázků podléhá platným zákonům o autorských právech. Všechny materiály jsou určeny pouze k prohlížení. Ctěte prosím autorská práva. K použití textů, částí textů a obrázků je třeba mít souhlas autorky těchto stránek.

Copyright © 2010 GABRETA