Postupný diktát od Kety

6. května 2010 v 20:40 |  STRÁNKY
Postupný diktát už tady dlouho nebyl.
Ano, znám tenhle formát, kdysi mi o něm vyprávěla Roberte. Vím, že některé moje kolegyňky si
soukromně mezi sebou něco podobného zkusily, další pokus jsme dělaly na srazu v Havlíčkově Brodě, kdy nám byl diktát postupně diktován .
Minulé léto, když se mi zdálo, že jsme nějak odpadly a galerie na scrapbook.cz zela prázdnotou, vyvolala jsem akci Postupný diktát. A ejhle, ujalo se, od té doby už bylo postupných diktátů několik.
Vtip tkví v tom, že diktát není nadiktován najednou, kdy si podle zadání každá nakreslí obrázek a pak pracuje, ale jak říká název - postupně. A to proto, že se dopředu neví, co bude následovat a v tom je moment překvapení a také kontrola toho, jak pochopíme slovní zadání a následně podle něj přesně pracujeme.Takže tady jde hodně o napodobení neviditelné předlohy.
I když v poslední, zdobící fázi, se dá stránka trochu "předělat" k obrazu svému.
Myslím, že některé si stejně počkají až na konec, diktát si nakreslí a pak udělají, ale je to trochu švindl ;-) a trochu se ztrácí adrenalin z toho, že nevím, co bude následovat, jestli jsem zvolila správně a jak se vůbec dokážu "poprat" se zadanými postupy.
Mě to tedy náramně baví :-), je to něco jiného než obvyklé formáty. Tady se mi na scrapbooku líbí i ta hravost.
Tento postupný diktát zadávala Keta a dopředu hlásila, že bude jednoduchý a rozdělený jen na tři díly.
Úplně prvně nám Keta sdělila, co si máme připravit, tedy část přípravná:
PODKLADOVÝ PAPÍR, FOTKU 10 X 15 NA VÝŠKU, VZOROVANÝ PAPÍR VELIKOSTI JAKO FOTKA, STUHU, TŘI OZDOBY
priprava

Následuje první fáze tvořivá:
Dnes bude úkol jednoduchý. Vezmete fotku a nalepíte na stránku. Fotka na výšku bude umístěna vertikálně uprostřed stránky. Horizontálně bude zhruba 5 cm od pravého okraje stránky.
Vlevo od fotky (asi 3mm) jsou nalepeny 2 obdélníky ze vzorovaného papíru. Představte si, že uděláte 1 obdélník ze vzorovaného papíru, který je stejně vysoký jako fotka a široký tak, že končí vlevo zhruba 5 cm před okrajem stránky. Ten obdélník má udělaný takový "průplav" pro nadpis.Ta mezera (ten průplav) mezi prvním a druhým obdélníkem je zhruba 2,5 cm. Takže obdélník zkrátíme na výšku o 2,5 cm. Ze zkráceného obdélníku odřízneme zhruba 1/6. Spodní hranu tohoto proužku nalepíme v jedné přímce se spodní hranou fotky a horní hranu většího obdélníku nalepíme v jedné přímce s horní hranou fotky.
Kompozice stránky je obdélníková. Kontrolou pro vás může být, že nic kromě ozdob není nad fotkou.
1.faze
Hotovo? Pokračujeme další den:
Vpravo podél fotky nalepíme proužek ze vzorovaného papíru. Zase asi tak 3 mm od fotky. Není to proužek rovný, ale na pravé straně má obloučky. Obloučků je na celém proužku, který je stejně vysoký jako fotka a široký asi tak 3 cm (pokud měřím v nejširší části obloučku), celkem 6.
Na tento proužek nalepíme ještě jeden proužek z jednobarevného papíru. Také bude na jedné straně s obloučky, které budou drobnější. Já je spočetla a je jich 11. to jen pro vaši orientaci o
kolik jsou obloučky drobnější. Tento připravený proužek je asi 1,2 cm široký a vysoký jako fotka. Proužek nalepíme tak, že nahoře ani dole vzorovaný proužek nevykukuje a vlevo jen tak milimetr. Obloučky obou proužků jdou stejným směrem a to k pravému okraji stránky
Pro kontrolu - vpravo od proužku by vám měl zbýt tak 1-2 cm k okraji stránky.... +,-

Vlevo od obdélníků je stužka. Opět je stejně vysoká jako fotka a je asi 2 mm od obdélníků. Na
výšku samozřejmě Stužka je tón v tónu se vzorovaným a jednobarevným papírem. V originále je dvoubarevná. Světlá půlka (v tónu se vzorovaným papírem) je vlevo tmavší půlka (identická s jednobarevným papírem) vpravo. Stužka je to taková ta prošitá. A je prošitá kontrastně. Ve světlé části tmavě, v tmavé světle...
2.faze

Ano, hotovo. Jen stuhu jsem neměla takovou jaká byla v zadání, ani podobnou. Jen tuhle barevnou, která se mi ale moc líbila a také hodila, tak je tam - s puntíky :-)

Třetí, konečná fáze, je fáze zdobící.
Tak a je tu poslední část - "parádnická"
V tunýlku mezi dvěma obdélníky je nadpis. Je psací a kličky písmene L zasahují do horního obdélníku. Konec nadpisu zasahuje do fotky.
Ozdoby jsou 3 kytky.
První velká asi tak 5 cm. je bílá. Střed má barvu jednobarevného papíru. kdybyste udělaly 2 přímky - jednu vedenou středem tunelu vodorovně a jednu tvoří levá hrana stužky, tak v průsečíku leží střed téhle kytičky. K levému okraji vám zůstane tak 1 cm.
Druhá kytička je taky bílá se středem brads v barvě jednobarevného papíru. je malá. tak 1,2 cm a leží na pravém horním rohu fotky.
Na pravém dolním rohu fotky je třetí kytička. je kovová a zhruba stejně velká jako ta malá bílá.
3.faze
A to je vše. Stránky odešleme a čekáme, až se budou vyvěšovat do galerie a tam všechny uvidíme a porovnáme, jak jsme se se zadanými úkoly vypořádaly. Hezká hra, že?
posledni
To šití jsem si tam přidala, na mě to bylo skutečně hodně málo nazdobené ;-) , ale zase jsem to nechtěla přehánět.  Nakonec jsem zjistila, že ta fotka je tak "okatá", že celkem víc zdobení by ji "zabilo". Takže jsem spokojená moc a moc a chválím Ketu za výběr bezvadné předlohy- jak jinak než od její oblíbené Ganmanou. http://leblogdegenmanou.blogspot.com/
predloha
****************************
Děkuji za vaši návštěvu :-)

 


Komentáře

1 Kiarka Kiarka | Web | 7. května 2010 v 1:29 | Reagovat

Hani úžasné je to nafocení fazí....a obdivuju to tvé šití...vyšitý název je opravdu neskutečný....a fotka úžasná...dokonale sedí i barvičky...:-)

2 Fidji Fidji | E-mail | Web | 8. května 2010 v 15:15 | Reagovat

très joli lift et merci pour le détail de ton travail ! j'adore la couture sur ta page ! bisous

3 isobelka isobelka | Web | 11. května 2010 v 7:23 | Reagovat

Je krásná, já to takhle postupně prostě neumím. :-)

4 KETA KETA | Web | 11. května 2010 v 9:16 | Reagovat

vypadá to velice efektně. jak článek, tak stránka ;-) paráda

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obsah těchto stránek včetně všech obrázků podléhá platným zákonům o autorských právech. Všechny materiály jsou určeny pouze k prohlížení. Ctěte prosím autorská práva. K použití textů, částí textů a obrázků je třeba mít souhlas autorky těchto stránek.

Copyright © 2010 GABRETA