Jak na stránku

13. března 2011 v 19:08 |  JAK NA VĚC
Prvotním a základním materiálem při tvoření scrapbookového alba, tady jednotlivých stránek, jsou fotografie. Od fotografie, kterou chci scrapovat se odvíjí barvy podkladové čtvrtky, ostatních papírů a ozdob. Někdo má rád stránky barevné a kontrastní, někdo si ladí barvy papírů podle barev na fotce. To je asi nejméně nebezpečná cesta, kterou se vydávám i já.
Nejdříve si tedy k vybraným fotografiím vybírám podkladovou čtvrtku. Tady jsem se rozhodla, že podkladem bude černá čtvrtka. Jako další papír jsem si vybrala do modrošeda laděnou čtvrtku. Tuto čtvrtku i fotografie jsem obrousila speciálním "ničičem", kolečkem, které má v sobě jakési žiletky a ty jemně otrhají hrany papírů či fotek. Dodají fotkám jakousi konturu a ty se tím zvýrazní a z podkladu vystoupí.
Stejného, nebo podobného efektu lze dosáhnout obroušením hran skleněným pilníkem na nehty, jemným smirkovým papírem, či opatrně rozevřenými nůžkami. Než získáte zručnost, je lepší si grif broušení vyzkoušet "nanečisto".

Stránka je velikosti 20 x 20 cm ( 8 x 8 palců ) , tedy zde není moc prostoru na zdobení a ani jsem nechtěla stránku zdobit příliš, aby vynikly fotografie. Zkoušela jsem si jako ozdoby ze zbytků papírů vyrazit různé velikosti koleček. Kolečka bývají vděčnou a líbivou ozdobou, celkem bezpracnou a navíc se ještě zužitkují i zbytky papírů, kterých je pořád dost. Pokud bych měla někomu radit, jaké raznice si přídit nejdřív, určitě bych doporučovala kolečka. Hodně se upotřebí a zkuste vystříhnout hezké a rovné kolečko ;-)
Ale kolečka se mi moc nelíbila. Zkusila jsem a zrušila :-)
Druhým pokusem byla krajka a pár kytek, kartonový krůcánek. Než ozdoby natrvalo přilepím, napřed si je na stránku vždy přikládám, než se s konečnou platností rozhodnu, co se mi líbí nejvíc. Krajka se mi líbila. Kytičky jsem ladila do barev na fotkách. Středy kytek budou z knoflíků a brads (= svorka, či-li hřebíček s pacičkami ).
Když mám vše na stránce poskládáné a jsem s náhledem spokojená, můžu začít lepit. Lepím až když jsem si jistá, že tak a ne jinak stránku chci. Ne nadarmo se říká, dvakrát měř... a ve scrapbooku to platí obzvlášť. Co jednou přilepím už obvykle nejde odlepit a těžko chybku napravuji, pokud z ní tedy neudělám záměr :-). Když se mi něco zcela nepovede, většinou se tím moc netrápím a přizpůsobím to "nepovedené" k obrazu svému a někdy z toho udělám i přednost.

Abych si pamatovala, kde a jak jsem měla co na stránce poskládané ( a to tahle není moc složitá ;-) ) , stránku si vyfotím a pak se na ni dívám na monituru PC a pracuji podle své vlastní fotky. Nebo mi někdy stačí si jen udělat tužkou značky na podkladu a nebo si vedle na papír nakreslit obrázek stránky a rozložení fotek a ozdob.
Na lepení používám většinou oboustrannou lepící pásku. Používám ji skoro všude. Je s ní čistá a bezpečná práce, nic si nezapatlám a páska dobře drží. Pokud lepím věci na stránku, kterou budu vkládat ještě do plastového obalu, stačí mi je přilepovat jen menšími kousky v rozích, ale když dělám album ( jako toto ), které bude bez obalu a bude se prohlížet často, lepím všechno pořádně. Tedy pásku po celé délce i šířce papírů a fotek. Páskou přilepím i kytky i knoflíky, ale někdy radši, pro větší pevnost použiju lepidlo Diamonde Glaze. Lepí opravdu dobře nejen všechny knoflíky , ale i kovové ozdoby. Ale stuhy a krajky přilepuji též samolepící páskou. Na stříhání pásky mám speciální nůžky, které jsou nelepivé, tady jejich ostří je z nelepivého teflonu a navíc má ještě malilinkaté zoubečky, takže opravdu ustříhnu i tenký proužek lepenky a žádný lep mi nezůstává na nůžkách. Pochopitelně nejsou tyto nůžky nutné mít v základní scrapbookové výbavě, pokud nejste líní a nůžky často čistíte benzínem ;-)
Nejprve přilepím modrošedou čtvrtku na černou podkladovou čtvrtku. Potom přilepím fotky a nakonec ozdoby. I krajku přilepím oboustrankou. Oboustranka, jak už název napovídá, je páska lepivá z obou stran. Jednou lepivou stranou přilepím pásku ke krajce, odloupnu ( stačí podebrat nehtem ) krycí vrstvu, tím odkryju další lep a tím přilepím kam potřebuji.
Na krajku přilepím kytky a krůcánek z kartónu ( je to polotovar od Kety ) . Knoflíky v kytičkách i ty tři v horní části stránky jsou přilepené Diamondem. Tím by šel přilepit i krůcánek, ale protože je celkem tenký, zvolila jsem raději lepidlo v tužce, protože má tenký hrot. Tím si lehce poťupkuju ozdobu z rubu a přilepím.
Drží na fotce i na krajce.
Pak už jen malá cedulka s názvem města ( je udělaný samolepícími písmenky - dají se sem tam sehnat i v obyčejném papírnictví ) a stránka je hotová.

Děkuji vám za vaši návštěvu a přeji krásné tvoření :-)
 


Komentáře

1 Ivulka Ivulka | E-mail | 14. března 2011 v 7:50 | Reagovat

Opět krásná stránka a tentokrát i s "know how". Moc díky za inspiraci!! I já mám podobnou stránku v plánu, jen těch fotek mám připraveno mnohem víc. Ale až si dodělám smash blok :o)

2 catja catja | Web | 14. března 2011 v 14:21 | Reagovat

Takových "know-how", prosím, víc! Oboustranku jsem objevila nedávno, ale návod na použití je skvělý :-)
Hezký den, catja

3 Haňule Haňule | 14. března 2011 v 15:17 | Reagovat

Krásná stránka Hani!!! Zase si zbořila část mojí zabedněnosti. Pořád jsem si říkala, co na té oboustrance máš, když se z té tlusté role tak blbě stříhá ;-) Vůbec mě nenapadlo že máš uzoučkou :-)ž se těším na sraz, co všechno od vás okoukám :-D

4 Gabreta Gabreta | 14. března 2011 v 15:40 | Reagovat

Díky :-)
Hani, mám uzoučkou, ale ne vždy, tak si pak musím pomoci trikem, který jsem okoukala: http://scraptime.blog.cz/1102/oboustranna-lepici-paska

5 Hanule Hanule | 14. března 2011 v 19:33 | Reagovat

Njn máš pravdu jako vždy, já tohle zase zazdila :-) Hlavně že to v práci používáme. :-) Já mám psychický problém s lepením.:-D i když všechno dávám do fólií, tak podlepuju celou plochu papírů mým oblíbeným, levným Bic white glue - snadné, dobře drží, díky úzké hlavičce s ním přilepím všechno. Přijde mi to rychlejší než stříhat oboustranku, sundavat krycí papír (aby mi to upadlo a přilepilo se to úplně jinam) :-D S tímhle přístupem, jsem spotřebovala roller z DM na dvou stránkách, a nechápala jsem proč si ho tak chválíte :-D protože mě nedošlo že nelepíte celou plochu :-D To jsem se zase rozpovídala. Pardón :-(

6 Kammy Kammy | 15. března 2011 v 12:57 | Reagovat

Moc děkuji za krásný návod. Pořád mám strach používat papíry se vzorem.

7 palmore palmore | Web | 9. září 2016 v 7:51 | Reagovat

nebankovní půjčka brno :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obsah těchto stránek včetně všech obrázků podléhá platným zákonům o autorských právech. Všechny materiály jsou určeny pouze k prohlížení. Ctěte prosím autorská práva. K použití textů, částí textů a obrázků je třeba mít souhlas autorky těchto stránek.

Copyright © 2010 GABRETA