Steampunk ve scrapbooku

26. listopadu 2013 v 0:22 |  STRÁNKY
Tak jako v oblékání a nebo třeba bydlení, existují i ve scrapbooku módní trendy. Už jsme si tady o tom kdysi psaly v souvislosti s shabby chic. Jedním z trendů je i steampunk.
Steampunk není ve světě scrapbooku úplná novinka, setkáváme se s ním už pár let, přesto je to téma ne tolik rozšířené. Vyžaduje trochu odvahy a rozletu, a možná i znalosti věci, tématu jako takového. Takže vězte že:

Steampunk je podžánr sci-fi či fantasy. Název, vzniklý v 80. letech 20. století, odkazuje na kyberpunk, jako žánr sci-fi zaměřený na technologii a páru, (anglicky steam), přesněji řečeno popisuje společnost a technologie založené na páře jako hlavním zdroji energie, která charakterizuje technologie, tvořící kulisy děl tohoto žánru.

Díla se odehrávají v různých alternativních historiích či sci-fi kulisách, podobných prostředí knih J. Vernea nebo H. G. Wellse. Jedná se zejména o alternativní viktoriánskou éru[1], dále ale také o postapokalyptické prostředí, nebo i prostředí divokého západu. Díla - na rozdíl od historických románů - představují některé vynálezy, technologie nebo historické události, které neexistovaly nebo existovaly jindy a jinak.

Z filmů je to např. Wild Wild West nebo anime Steamboy. Z knih potom Leviatan od Scotta Westerfelda vydaný v češtině v roce 2011.

Steampunk se promítá i do módy, kdy si jeho fanouškové vyrábějí a upravují oblečení, technologie či předměty určené k dennímu užití, tak jak by mohly vypadat ve světě steampunku.


( zdroj: wikipedie )

Téma steampunk bylo posledním tématem letošních měsíčních projektů, které jsem zadávala na scrapbook.cz. Byla jsem hodně zvědavá, s čím se moje kolegyňky vytáhnou...a vytáhly se. Na tak těžké a pro nás nezvyklé a málo používané téma velmi dobře. Udělaly mi velikánskou radost :-))

Já jsem se do stránky pustila ráda, protože nebýt to do projektu, asi bych steampunk nikdy nezkusila. Využila jsem kolečkové fotky, které jsem si kdysi připravila na jeden diktát a pak jsem ho neudělala. Fotek mi bylo líto, i když nejsou moc dobře vyřezané. Zkoušela jsem nový kruhový řezák a moc se mi nedařilo :-( Radši prostě stříhám...

Kruhové fotky se dobře snoubily s ozubenými kolečky a hodinkami, ostatně hodinky se objevily na mnohých stránkách či přáníčkách. Sáhla jsem do starých zásob a vylovila výřezy ještě z Liberce...:-) a svýsledkem jsem spokojena. Denním chlebem by mi asi steampunk nebyl, ale takhle mě bavil.


Děkuji za nahlédnutí :-)
 


Komentáře

1 Zuzana Zuzana | Web | 28. listopadu 2013 v 20:27 | Reagovat

Haničko, steampunk ve tvém provedení je jemný, vzdušný, prostě krásný. Na co sáhneš to je nádhera.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obsah těchto stránek včetně všech obrázků podléhá platným zákonům o autorských právech. Všechny materiály jsou určeny pouze k prohlížení. Ctěte prosím autorská práva. K použití textů, částí textů a obrázků je třeba mít souhlas autorky těchto stránek.

Copyright © 2010 GABRETA