Rozsviťme se modře

31. března 2014 v 21:31 |  PELE-MELE
2. dubna se lidé na celém světě zapojují do osvětové kampaně "Light it up blue", neboli "Rozsviťme se modře". Pojďme si proto spolu v modrém připomenout fakt, že se současně ve světě každé sté dítě rodí s poruchou autistického spektra, a že to, co lidé s autismem a jejich rodiny potřebují nejvíce, je porozumění a podpora.

MODRÁ JE PROSTĚ DOBRÁ
- SVĚTOVÝ DEN POROZUMĚNÍ AUTISMU

Autismus je celoživotní neurovývojové postižení. Problém autistických dětí je v tom, že nedokážou správně pochopit a vyhodnotit, co vidí, slyší a cítí. Autismus je jedna z nejvážnějších poruch dětského mentálního vývoje.
Neznalost autistické poruchy představuje pro autisty a jejich rodiny velký problém v běžném životě. Spousta lidí nedokáže rozlišit mezi autistickým a nevychovaným či zlobivým dítětem, z toho důvodu pak k dětem, které potřebují podporu a pochopení, přistupují naprosto nevhodně.
Symbolem autismu je motiv puzzle, které má čtyři barvy: tmavomodrou, světlemodrou, žlutou a červenou. Americká organizace Autism speaks používá jako logo modrý dílek puzzle, od toho se odvíjí celá "modrá kampaň", jejímž cílem je zvýšit informovanost o této záhadné poruše, která bohužel není ojedinělá. V České republice žije přibližně 50 tisíc lidí s autismem.

Trvale je 2. duben Světovým dnem autismu od 18. prosince 2007, kdy Valná hromada OSN přijala prohlášení, předložené státem Katar. Toto usnesení se vztahuje k jednomu ze tří dnů oficiálně vyčleněných pro specifické poruchy - tzv. Dny OSN. Cílem akce je přivést k problematice autismu, pervazivní poruše postihující desítky milionů lidí, celosvětovou pozornost.

V tento den se lidé na celém světě zapojují do osvětové kampaně "Light it up blue", česky "Rozsviťme se modře", v jejímž rámci se do modra rozsvítí například Empire State Building v New Yorku nebo Opera v Sydney.

A proč modře? Modrá je totiž barvou komunikace a sebevyjádření, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže. Pojďme si proto spolu v modrém připomenout fakt, že se současně ve světě každé 110. dítě rodí s poruchou autistického spektra, a že to, co lidé s autismem a jejich rodiny potřebují nejvíce, je porozumění a podpora.

Rozsvítit se modře můžete jakkoliv - modrou žárovkou ve svých domovech či kancelářích, můžete se do modré barvy obléknout nebo si na oblečení připnout modrou stužku.


I my ve školce budeme mít ve středu modrý den, děti, učitelky i rodiče. Nic to nestojí, jen projevit zájem a pochopení. Zkuste se se mnou a mými dětmi rozsvítit také modře :-)
Děkuji vám a přeji krásné sluníčkové dny.

Další odkazy:
 


Komentáře

1 Ilonak2 Ilonak2 | 1. dubna 2014 v 21:11 | Reagovat

Zítra ráno mrknu v šatníku po modré. Může být určitě i modro-bílá košile, že? :-)

2 Gabreta Gabreta | 1. dubna 2014 v 21:17 | Reagovat

[1]: Jasně :-) Modrá v jakékoli podobě :-)

3 Ilonak2 Ilonak2 | 4. dubna 2014 v 14:57 | Reagovat

Modrá košile nebyla. Byl modrý šátek a naušnice. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obsah těchto stránek včetně všech obrázků podléhá platným zákonům o autorských právech. Všechny materiály jsou určeny pouze k prohlížení. Ctěte prosím autorská práva. K použití textů, částí textů a obrázků je třeba mít souhlas autorky těchto stránek.

Copyright © 2010 GABRETA