Cestovní deník 5

3. listopadu 2014 v 0:52 |  NOTESY, ZÁPISNÍKY, DIÁŘE...
Párkrát se nám stalo, že jsme dojeli někam, kam jsme původně nechtěli ani náhodou. Tohle většinou způsobila navigační "Marcelka". Prostě si umanula, že tohle je nejkratší cesta a hrnula nás jinudy, než jak jsem si já představovala podle mapy. Když jsem se včas nezbouřila, byli jsme někde úplně jinde. Ale někdy to nebylo na škodu - třeba v St. Zacharie. Normálně bychom tam vůbec nejeli, městečko jako po vymření, nic světoborného. Ale v turistické kanceláři seděla výborná paní, která nás odlapila ( zřejmě byla ráda, že konečně někdo přišel ;-) ) a sáhodlouze nám vyprávěla o zajímavostech městečka i okolí, ukazovala nám obrázky v šanonu k tomu vyrobeném, dala nám mapu, nakreslila trasu a šup, jděte na vycházku! Šli jsme...podél řeky, přes mostek, mezi stromy, cesta se zužovala až byla zarostlá tak, že skoro nepřístupná, ale inzerovanou sochu dívenky Marie jsme dosud nenašli. My dva jsme to vzdali, přebrodili říčku a sedli na lavičku, synek s přítelkyní se prodírali dál...a našli ji!


Na vrcholu kopce nad městečkem Roquevaire ( kde bývá každoročně mezinárodní varhanní festival ) jsou pozůstatky kostelíka Saint Jean de Puy. Naplánovala jsem cestu, schůdnou, sjízdnou, ale "Marcelka" si usmyslela, že tudy ne, že jinudy...a drkocali jsme se po krkolomné kamenité lesní cestě, která chvílemi vypadala, že už nás dál nepustí a nebo to naše, sice zdatné, ale přece jen normální auto neprojede. Projelo! A místo stálo za to, včetně nádherného výhledu a následného pikniku na vrcholu:-).


Ale cílem a vyvrcholením dnešní cesty bylo městečko Saint - Maximin - de-la Sainte - Baume s největší a nejkrásnější gotickou bazilikou v Provence. Všechno tam bylo krásné :-), včetně letního počasí a to už je 1.října!A další den nás čeká Marseille. O Marseille si přečtete všude na internetu. Můj dojem je, po všech těch příbězích o vykradených autech, oloupených turistech, špíně a ještě o kdovíjakých ošklivostech...pěkný. Zvláště, když se přijíždí mimo dálnici z kopců a bílé město s modrým mořským obzorem se prostírá dole pod vámi, je to úchvatný pohled. Navštvili jsme Corbusiérův slavný dům Cité Radieuse a pak zaparkovali ve Starém přístavu. Rozchod a každý po svém. Synek hraje jakousi hru Ingres , takže mladí šli po památkách tímto způsobem, my podle vyčtených informací. Samozřejmě je na poznání města jeden den málo, ale nijak jsme to nehrotili. Bylo nádherně, moře bylo neskutečně modré, vše kolem tak příjemné a vlídné...
MUCEM - Musée des civilisations de l´Europe et de la Méditerranée se mi líbilo moc, včetně architektonického ztvárnění budov, propojení staré vojenské pevnosti Saint - Jean s novými stavbami. A kostel Notre - Dame de la Garde je prostě ta největší a nejkrásnější marseilleská klasika. Vystoupali jsme tam pěšky, žádný vláček, ačkoliv nalezenou vstupenku jsem do deníky nalepila, ale právě s tou douškou, že my tedy vláčkem ne, pěkně po svých :-)
Slunce se klonilo k západu a zlatilo fasády domů pod námi a všechno vypadlo tak neskutečně klidně, laskavě, mírně...a Marseille mě okouzlila a určitě se chci ještě vrátit a poznávat víc. Je co!


Medvěd - cestovatel byl samozřejmě s námi :-). A golfové hřiště uprostřed města a uprostřed dostihového závodiště jsme taky museli vidět :-)


Děkuji za nakouknutí.
 


Komentáře

1 Kamča Kamča | Web | 3. listopadu 2014 v 10:37 | Reagovat

Hani, nádhera! Moc se mi Tvoje cestovní deníčky líbí. Asi se odhodlám a konečně ho taky vyzkouším.

2 Hela Hela | E-mail | 3. listopadu 2014 v 15:03 | Reagovat

Hani, čtu jedním dechem a prohlížím a prohlížím tvůj deník. Už mi to tvoje povídání chybělo.

3 Yka Yka | Web | 3. listopadu 2014 v 16:10 | Reagovat

Veru i mne už chýbali návštevy tohto blogu, krásny cestovný denníček a príjemné čítanie :)

4 Maru-K Maru-K | Web | 4. listopadu 2014 v 13:18 | Reagovat

Haninko, cestovní deníček je opět tak vymazlený... a Tvoje vyprávění taaak poutavé!

5 Šárka Šárka | Web | 4. listopadu 2014 v 21:20 | Reagovat

Nejen Marcelka, ale i jiné navigační holky jsou umanuté. Ale jak píšeš, někdy je to pak milé překvapení. Přeji brzký návrat do Marseille.

Šárka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obsah těchto stránek včetně všech obrázků podléhá platným zákonům o autorských právech. Všechny materiály jsou určeny pouze k prohlížení. Ctěte prosím autorská práva. K použití textů, částí textů a obrázků je třeba mít souhlas autorky těchto stránek.

Copyright © 2010 GABRETA