Normandie 2015 - 3

1. února 2016 v 15:42 |  ALBA
Dělávala jsem vždycky alba z dovolených okamžitě po příjezdu domů - dokud jsem byla plná dojmů a čerstvých vzpomínek.
I na filmy jsme fotili hodně a tak jsem lepila na bílé, ale i barevné čtvrtky spousty fotek. Málokdy jsem použila plastové zakládací album. Když jsem objevila scrapbook, už to nešlo jen tak fotku nalepit, bez ničeho. Navíc jsem se zařadila do kategorie "zdobilek" a tak mi pak i album z dovolené dalo zabrat, bylo to nekonečně hodin práce a ve výsledku, když jsem album vzala někam na "chlubení" ( ne mezi scrapařky, to je samozřejmě jiná kategorie ;-) ) , každého zajímala když už tak jen fotka a ne nějaké "číčarády" kolem.
No, to mně bylo a je celkem jedno, ale spíš z časových důvodů jsem zdobení ubrala...a to hodně. Snažím se si práci urychlit a zjednodušit...i když ( tady je ten smajlík co vrtí nechápavě hlavou ) ona ta "geometrie" mi přijde často náročnější než vrstvit páté přes deváté ;-). Když má mít stránka řád, fotky určenou velikost, musí být srovnané a vyrovnané, je to prostě složitější. Abych nemusela všechny fotky vyměřovat, udělala jsem si pár základních "mustrů". Nadchl mě čtvercový rozměr Instagramu ( ten mě vůbec nadchl :-) ) a tak často používám fotky čtvercové, ale ne vše jde a hodí se, takže používám i klasický pohlednicový formát a zůžený obdélníkový. Někdy i vystřihuju, když se to hodí.
Fotky si nechávám vyvolat ve velkém množství a všechny lesklé a 10 x 15, protože 9 x 13 jsou dražší!, i když by se mi z nich lekdy stříhalo líp . Sem tam si některé vydařené fotky nechám vyvolat ve větším rozměru a album jimi doplním jen tak sólově.
Zbylé fotky se snažím popsat ( alespoň místopisně, neb se zapomíná...) a uchovávám je, no jak jinak, než pěkně v krabici :-). Ale roztříděné. Mám ráda fotky na papíře, neboť tomu, že přežijí věky na CD moc nevěřím.
Proto miluji albumy :-)

Tentokrát jsem si ani moc nevyhrála s nějakými schovávačkami a vyklápěčkami, to mě víc baví u menších formátů albumu, než u klasického A4. Maximálně stránky rozkládám.


Mapička je použitá z prospektu. V každém místě jdeme okamžitě do informačního centra pro informace:-), neboť vše není ani v průvodci, ani na internetu, nebo spíš, že to prostě nenajdu. Tady jsou i ty obrázky, které potřebuji hlavně do cestovního deníčku, ale častokrát se mi hodí i do albumu.
Miluji papír, prospekty, obrázky a mapy :-)


Centrem starého města v Dieppe je Place du Puits Salé jemuž vévodí obří Café des Tribunaux. V 17.století to byl hostinec, na krátký čas se stalo dokonce dieppeskou radnicí a dnes je honosnou a noblesní kavárnou. Na sklonku 19. století byla velmi oblíbená mezi malíři a spisovateli - navštěvoval ji Renoir, Monet, Whistler či Pissarro, pravidelně tu popíjel i z vlasti vyhoštěný a nešťastný Oscar Wilde. Takže my, coby kavárenští povaleči, jsme rozhodně museli kavárnu prohlédnou ze všech stran, zvláště zevnitř:-). Je krásná, kafe za normální cenu a lidi...v tuto dobu samí turisté, možná večer a v zimě se zaplní bohémskými studenty, jak píší v průvodci.

Na protější stránce, té odklápěcí, je kostel St. Jacques a za fotkou je zastrčená pohlednice s hradem, kam jsme pro déšť nedošli.

Ale po nábřeží Quai Henri IV. jsme šli a okukovali lodě v přístavu a pak i ty, které připlovaly z moře s úlovkem ryb a s hejny racků za zádí. Je to zajímavé, jak nás, suchozemce, to moře přitahuje...tedy mě a mého muže rozhodně.
Miluji přístavy, lodě, křik racků, vůni ryb...;-)


Na mnohých místech v pobřežních městech, nejen v Dieppe, jsou vystavené kopie obrazů malířů, kteří je namalovali zrovna tady, v tomhle místě. Člověk se nejen může potěšit uměleckým dílem, ale i porovnat , jak to "tady" vypadalo tehdy a teď.

Jak je vidět z fotek, počasí nebylo chladné, ale celkem proměnlivě deštivé, takže rybí dobrůtky, které jsme si v Dieppe nakoupili a pak je chtěli sníst někde na úterech nad mořem, jsme dlabali za deště v autě , ale zato u majáku :-). Pak se vyčasilo a my jeli dál...

Díky za nakouknutí :-)
 


Komentáře

1 Mafina Mafina | 1. února 2016 v 17:08 | Reagovat

Krásné Hani, moc mě to baví,děkuji!!!!

2 dadainka dadainka | Web | 3. února 2016 v 2:18 | Reagovat

Moc krásné.

3 Hanule Hanule | 3. února 2016 v 13:24 | Reagovat

Venku sice lije, ale tvůj článek mě zahřál u srdce :-)
PS: tvoje jídlo v autě mi silně připomnělo moje první mušle a mráz ve stanu :-)

4 Gabreta Gabreta | 3. února 2016 v 13:28 | Reagovat

[3]: PS. Ono to nevadilo :-)...výhled přes zamžené okno auta sice na maják moc nebyl, ale rybí mňamky byly výtečné a hlavně...byly kupované pro mě, protože můj muž ví, že je mám ráda ! ;-)

5 Jana V. Jana V. | E-mail | 8. února 2016 v 10:36 | Reagovat

Hani, to je naprosto přesné, jak píšeš o větší náročnosti grafických a jednoduchých stránek než těch porůznu vrstvených! Já když si vzpomenu na to své velké provensálské album, tak ano, bylo pracnější kvůli hojnému zdobení a jiným "blbinkám", ale přesně jsem tehdá celkem hned po dovolené dala vyvolat balík fotek (nijak zvlášť jsem se s tím neupravovala) a mohlo se s chutí lepit. Teď tvořím sice o něco jednodušeji, ale každou fotku promýšlím její formát, koláže, výslednou kompozici, atd. A to je, aspoň pro mě, trochu cesta do pekel. Všechno mi trvá mnohonásobně déle (práce u pc mě navíc moc neba) a tisknu po kouskách a už to prostě není ono.. Budu se muset zamyslet nad nějakým ještě jiným systémem:-) A tvoje vyprávění jsem, jak jinak, opět hltala!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obsah těchto stránek včetně všech obrázků podléhá platným zákonům o autorských právech. Všechny materiály jsou určeny pouze k prohlížení. Ctěte prosím autorská práva. K použití textů, částí textů a obrázků je třeba mít souhlas autorky těchto stránek.

Copyright © 2010 GABRETA