Normandie 2015 - 6

8. února 2016 v 10:00
Když byly naše děti malé, hodně jsme s nimi cestovali. Navštívili jsme kdejaký hrad i zámek, zoologocké zahrady, jezdili jsme do hor, sjížděli řeky. Později přišly na řadu zahraniční výlety. Vždycky jsme vše uzpůsobovali dětem, aby je výlety ( dovolené ) s námi bavily, aby si přišly na své, aby se poučily i užily...a nakonec aby jsme i my viděli to, co jsme vidět chtěli :-). Myslím, že tohle se nám povedlo - soudíc podle výroku prostředního syna: Já bych chtěl vzít svoji ženu všude tam, kde jsem byl s vámi.
A stal se "cestovatelem", z čehož mám radost. Má rád mapy a průvodce, jako já, každý výlet a dovolenou dopředu plánuje, jako já ...a tak jsme vloni dokonce dostali od něj typ na výlet do míst, která jsme neznali.
Ta místa jsou Lyons la Foret a Les Andelys. Mami, to se vám bude líbit, tam určitě jeďte! Hmmmmm, líbilo!


O to víc, že v tuto dobu už je turistů poskrovnu a tak často mívám pocit, jako bychom sami byli součástí nějakého historického filmu a bloudili mezi kulisami. Vše je tak autentické...Městečko bylo postavené na místě hradu Viléma Dobyvatele , který sem rád jezdil na lov. Není divu, ještě dnes jsou kolem hluboké lesy, až je to neuvěřitelné.

Kousek odtud jsme se chtěli podívat na zbytky cisterciáckého opatství Abbaye de Mortemer, ale to je zase rub posezónní dovolené - mnohá místa už jsou nepřístupná. Takže jsme nepochodili.

Sjedeme z kopce dolů , ale ještě ne až k řece. Cesta nás dovede k hradu Chateau Gaillard, který jako stráž ční nad městečkem Les Andelys. Hrad je již troskou, ale byl neuvěřitelně rychle postaven pro Richarda Lví Srdce - stavba netrvala ani rok! Kdyby Jindřich IV. v roce 1603 nenařídil jeho zničení, mohl se dochovat v původí podobě dodnes - nebyl nikdy dobyt, protože stojí na místě, odkud bylo možné kontrolovat každičký pohyb na řece pod ním a celé okolí široko daleko. Zde jsme se zase setkali s velkou skupinou školních dětí ( protože už je po prázdninách ), holčičky dělaly selfíčka, xichtily se do objektivů a hlasitě na sebe pokřikovaly....takže žádné klidné místo na obídek, který jsem tady plánovala. Jdeme na prohlídku hradu a pak hurá do Andelys.Tam se narodil letec Blanchard (má u kostela památník ) , který jako první přeletěl kanál La Manche v balónu. To musela být krása...

Prohlédneme si městečko. Začíná pršet a nás čeká ještě plánovaná vyhlídka na Cote des deux Amants - místo výhledu na nádherné panorama údolí Seine, přehrady a jezera Posses. Místo je opředené legendou o tom, jak ukrutný otec odmítá dát svoji dceru Calixte mladému ctiteli, leda když ten mladý muž vyběhne na tento kopec se svojí nevěstou na zádech. Ten to udělal, ale zemřel vyčerpáním a jeho nevěsta žalem. Zlomený otec ( najednou! ) nechal pak oba pohřbít vedle sebe a na vrcholu kopce postavil převorství. Prší...vyhlídka je krásná, ale v tuto chvíli toho zas tolik nevidíme...ale místo má atmosféru, to jo.

A tak se pomalu vracíme zpět k našemu normandskému domovu :-). Mám to ráda, rozhlížím se po krajině, po pasoucích se kravách, domečcích u cest a na kopcích...a tu najednou! Co to je? Kde? No támhle, jak to ční z těch stromů. Že by to bylo to opatství, které hledáme? Opatsví Abbaey de Fontaine-Guérard jsme našli, bylo opět nepřístupné, ale to, co na nás vykukovalo ze stromů bylo vedle. Pořád jsme nevěděli, co to je. Červená cihlová pobořená stavba se čtyřmi věžemi, na říčce... Moc blízko jsme se nemohli dostat, nepřístupné místo a na jediné cestě zákaz vjezdu. Takže pár fotek a veliký otazník.


Internet je veliký pomocník, najdeš tam vše, skoro ;-). Takže jsem našla i to, o jakou stavbu vlastně jde a bylo to velmi zajímavé.


Fotka zhora je stažená z internetu.

Cestou k domovu jsme ještě zajeli do městečka, spíš vesnice, s názvem RY. Zajímavý název, ale zajímavější je to, že odsud pocházela žena, která byla předlohou Flaubertovy románové hrdinky paní Bovaryové. Na památníku, který stojí na kostelním hřbitově je napsáno: Delphine Couturier - tato nešťastnice si v pouhých 17 letech vzala za muže místního doktora a v roce 1849 tady v Ry spáchala sebevraždu. Vesnice je vlastně jen jedna ulice, ale všichni tady žijí románem Madame Bovary- hospoda je Rotisserie Bovary, květiny koupíte v obchůdku U Emmy, půjčovna filmů se jmenuje Bovary, a lékárna je v Delphinině domě. Když jsme tu byli, bylo po dešti, všude klid a měli tady výborně zásobené "íčko". Na hlavní ulici, před luxusním obchodem s oděvy, stál štendr a něm dětské oblečky, sekáč - džíničky s puntíky za euro, džínová halenka za euro, šatičky za euro...to jsem tam nemohla nechat :-)


Tak, pro dnešek dost ...díky za vaši návštěvu :-)


 


Komentáře

1 Zuzana Zuzana | Web | 8. února 2016 v 14:17 | Reagovat

Hani, máš nádherné zážitky a krásně zpracované. :)

2 Jana V. Jana V. | 8. února 2016 v 15:54 | Reagovat

No krásně ti vzniká album pod rukama! Děláš ho průběžně jak publikuješ (tak rychle?!) nebo dáváš články dodatečně? Jsem moc zvědavá na výslednou vazbu:-)

3 Gabreta Gabreta | Web | 8. února 2016 v 16:22 | Reagovat

[2]: Jani, album je hotové už několik týdnů.Původně jsem ho ani nechtěla ukazovat, přijde mi fakt hodně jednoduché, jak já říkám : málo scrapbooku. Ale pak, jak jsem si stránky sama pro sebe přefocovala, jsem si nějak řekla, že je to vlastně cestovní dokumet a ty stránky ilustrují popis cest a zážitků...a že to vlastně není marné...a že třeba by to i někoho mohlo zajímat i po té cestovatelské, nejen scrapbookové, stránce. A tak to tu je...Sama pro sebe jsem si určila termíny publikování na pondělí, středa, pátek :-)...jsem prostě takový plánovač a lajnovač, mám ráda, když je jasno a přehledno :-)))

4 Mafina Mafina | 9. února 2016 v 20:43 | Reagovat

Moc hezky sepsané a zajímavé s krásnými fotkami

5 dadainka dadainka | Web | 9. února 2016 v 23:41 | Reagovat

Krásné fotky.

6 Barta Barta | 10. února 2016 v 9:26 | Reagovat

Máš to Gabreto krásné, nejenom fotky a text, ale i po scrapbookové stránce je to moc hezké. A úžasné zážitky. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obsah těchto stránek včetně všech obrázků podléhá platným zákonům o autorských právech. Všechny materiály jsou určeny pouze k prohlížení. Ctěte prosím autorská práva. K použití textů, částí textů a obrázků je třeba mít souhlas autorky těchto stránek.

Copyright © 2010 GABRETA