Normandie 2015 - 8

12. února 2016 v 19:16 |  ALBA
I v neděli pokračuje svátek památek. Ráno se probouzíme do modrého dne plného slunce a těšíme se na výlet. Třicet kilometrů od našeho domečku se nachází skutečný klenot údolí Seiny - majestátní opatství Abbaye de Jumiéges. Bylo založeno svatým Philibertem r. 654, potom bylo vypáleno Vikingy a znovu vystavěno a následně opět zničeno v průběhu revoluce. Nejstarší část opatství pochází z 11.století, kdy byl při opětovném vysvěcování přítomen sám Vilém Dobyvatel.
Přijíždíme a vše se utápí v mlze. Jasně, jsme u Seiny. Ale než se rozkoukáme, sluníčko se prodere mlhou a umožní nám nádherné pohledy na ruiny opatství. Je to nádherná, majestátní a ohromující stavba. Fotogenická ze všech stran a tak fotíme co to dá. Foťákem i tabletem, což nám zpočátku připadá směšné, ale lidi tak fotí. Pro nás je to komunikační prostředek, jsme napojeni na naše děti a můžeme jim denně večer posílat fotografické zážitky, což kvitují s radostí ;-). Táta s mámou zvládají moderní technologie a ještě jim ukazují hezké obrázky :-))


Řeka Seina se od Rouen až po své ústí do moře několikrát zavlní a zaklikatí jako serpentiny silnice. Od Rouen je jen několik mostů, které spojují oba břehy. Takže často je zde využívaný přívoz - francouzsky Bac. Přívoz je vyznačen na mapě, takže už z domova jsem věděla, kde ho můžeme využít. Lodě mají svůj jízdní řád, ale v podstatě se dá říct, že jezdí každých 10 minut. A co je zajímavé, neplatí se. Přívozy provozuje Département Seine Maritime. Pro nás to byl náramný zážitek. Přijeli jsme autem až k řece, kde už stála řada dalších aut. Na loď se jich vejde deset. Najedeme na loď a jedeme přes řeku, vyjedeme ven, loď se otočí a jede zpátky...a tak celý den.
Kousek od opatství využijeme přívot z Le Mesnil do Yvill sur Seine. Čeká nás další církevní památka Abaye Saint Georges -
románský benediktinský klášter s krásnými upravenými zahradami.
A aby toho dnes nebylo málo, zastavíme se na zpáteční cestě ještě na jednom také velmi zajímavém místě - v St.Pierre de Varengeville. Městečko je to asi docela příjemné, ale nás zajímal zámek, kde pod patronací pojišťovny Matmut je centrum umění otevřené pro všechny - probíhají tu výstavy, různé dílny a expozice. Zrekonstruovaný zámek je obklopený rozsáhlými zahradami, mimo jiné japonskou zahradou, mezi stromy a upravenými záhony jsou všelijaké sochy a objekty, prostě kouzelné a vzdušné místo, kde se každý cítí dobře. Tady jsme v poklidu završili dnešní den, sváteční neděli.

Určitě jste si všimli, že Ketina razítka mám na svých stránkách hodně často. Mám je předtiskaná na samolepkách a už se nezdržuji hledáním a vybíráním, jen sáhnu do krabičky a lepím :-)


Díky za nakouknutí a přeji krásný víkend :-) 


Komentáře

1 dadainka dadainka | Web | 13. února 2016 v 21:56 | Reagovat

Krásná místa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Obsah těchto stránek včetně všech obrázků podléhá platným zákonům o autorských právech. Všechny materiály jsou určeny pouze k prohlížení. Ctěte prosím autorská práva. K použití textů, částí textů a obrázků je třeba mít souhlas autorky těchto stránek.

Copyright © 2010 GABRETA